تماسآموزشدانلوداخبارمحصولاتخانه

 آموزش > کلاس آموزش مجازی > اکچویتورها

محرکها یا اکچویتورها

اکچویتورها تجهیزات مکانیکی هستند که نیروی مورد نیاز جهت باز، بسته یا تنظیم ولوها را بر عهده دارند و نیروی مورد نیازشان از 3 روش اصلی ایجاد میشود : هوای فشرده یا پنوماتیک، روغن فشرده یا هیدرولیک، جریان الکتریکی. برخی از انواع اکچویتورها هم تلفیقی از 2 روش کار میکنند مانند الکتریکی-هیدرولیکی یا نیوماتیک-هیدرولیک یا الکتریکی-پنوماتیکی. همه انواع اکچویتور هم بصورت کنترل درصدی و هم بصورت بازوبست بکار میروند و انواع کنترل درصدی دارای پیچیدگی بیشتر و قیمت بالاتری نسبت به نوع دیگر دارند.

همه اکچویتورها به دوصورت کلی برگشت فنری یا Spring Return و یا دوطرفه یاDouble Act  بکار میروند حتی نوع برقی و این امر به ما کمک میکند تا در شزایط اضطرار و نبود توان لازم از فنر برای باز یا بسته شدن ولو استفاده شود و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری گردد و به همین دلیل بیشتر اکچویتورهای مورد استفاده بصورت برگشت فنری یا Single Act استفاده میشوند.

همانگونه گفته شد اکچویتورها به 3 دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که هرکدام دارای مزایا و معایبی در بهره برداری، سیستمها و مکانیزمهای بکار رفته هستند که باعث شده امروزه در مجتمع های صنعتی از تمام انواع آن استفاده گردد. بنا به ضرورت ذیلا به انواع آن بصورت کلی اشاره می نماییم.

پنوماتیک یا نیوماتیک

روغنی یا هیدرولیک

برقی یا الکتریکی

اکچویتورهای پنوماتیک از هوا بعنوان سیال نیروده و رابط استفاده میکنند و بدلیل تمیزی و گازی بودن هوا، این اکچویتورها در هنگام عملکرد هیچ پسماند و آلودگی بوجود نمی آورند. از طرفی سیستمهای کنترلی زیادی برای سیال نیوماتیک وجود دارد و براحتی میتوان این نوع اکچویتورها را کنترل و سرویس نمود چون ساختار بسیار ساده ای دارند. به همین دلایل ذکر شده امروزه حدود 90 درصد اکچویتورها از نوع نیوماتیک می باشند. این نوع اکچویتورها سبک، ارزان و ساده هستند و بهره برداران آنها بسیار راحت تر از سایر اکچویتورها هستند و وقت بیشتری برای چای خوردن دارند تا بهره برداران سایر اکچویتورها.

معمولا دارای دو نوع دیافراگمی و سیلندر پیستونی هستند که در زیر نمایش داده شده اند که هر گدام مزایا و معایب خاصی دارند ولی برای کنترل ولوها بیشتر از انواع دیافراگمی استفاده می شود چون دقت بالاتری دارند. این اکچوتورها هم برای ولوهای خطی و هم چرخشی کاربرد دارند که در شکلهای زیر سمت راست برای ولوهای چرخشی و چپ برای ولوهای خطی بکار میروند مشخص است.

اکچویتورهای هیدرولیک با فشار روغن کار میکنند و در حجم کم نیروهای بزرگی تولید میکنند و به همین علت در ولوهای سایز بالا که با اکچویتور نیوماتیک نمیتوان آنرا باز و بست کرد از نوع هیدرولیک یا الکتریکی استفاده میشود. فشار هوای ابزار دقیق معمولا بیشتر از 8 بار نی مرسد ولی فشار روغن در اکچویتور ولوها گاها به حدود 100 بار نیز میرسد پس میتوان در حجم کم نیروهای بزرگی تولید نمود. سیال هیدرولیک غیر قابل تراکم است و پایداری آن در موقعیت قرار گرفته بسیار بیشتر از نوع نیوماتیک است و فرمانپذیری بهتری دارد.

بعلت پسماند روغن هیدرولیک، پیچیدگی و قیمت بالاتر کمتر از آن بهره میبرند. از معایب دیگر آن یخ زدگی روغن در دماهای خیلی پایین و یا داغ شدن و حتی آتش گرفتن روغن در محیط داغ یا کارکرد زیاد است ولی در جایی که هوای فشرده نیست و یا فاصله زیادی تا کمپرسور هست، این نوع اکچوتور بهترین گزینه است و چون یک پک کامل است معمولا تحت عنوان Self Containing Electro-Hydraulic Actuator  و تنها نیاز به جریان برق دارد و بس.

اکچویتورهای الکتریکی یا برقی بیشتر برای وظیفه باز و بست کامل بکار میروند ولی انواع خاصی از آنها نیز هستند که برای وظیفه کنترلی هم استفاده میگردند. از مزایای آن میتوان به دقت بالا، فرمانپذیری مناسب، گشتاور بالا، استفاده در محیطهای خیلی سرد، بدون نیاز به هوا یا روغن  و حجم و وزن کوچک اشاره نمود ولی دارای معایبی نیز هست مانند پیچیدگی زیاد، تعمیر سخت و قیمت بالا. میتوان گفت اولین اکچویتورهای استفاده شده بر روی ولوها همین اکچویتورها بودند که بصورت یک موتور و گیربوکس روی ولوها نصب میشدند که به آنها شیرهای موتوری یا Motorized Operated Valve گفته میشد که امروزه نیز بطور اختصار به آنها MOV میگویند.

انواع ضد انفجار آنها حتی در محیطهای گازی و قابل اشتعال نیز بکار میرود که معمولا دارای IP بالایی هستند تا بتوان آنها را در هر محیطی اعم از فضای باز یا داخل گرد و غبار یا هرجای دیگر بکار گرفت.

 

این شرکت کلیه انواع اکچویتورهای ذکر شده فوق را تولید مینماید و در این زمینه در فهرست تولید کنندگان مورد تایید یا AVL وزارت نفت قرار دارد که تا به امروز در پروژه های زیادی از اکچویتورهای ما بهره گرفته شده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید.

کپی برداری از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

 

  • آموزش

نقشه سایت

لینک
تماس
دانلود
اخبار
محصولات
خانه

 

ŠAll Right Reserved for Pishro Sanat Amal Co. LTD