تماسآموزشدانلوداخبارمحصولاتخانه

 آموزش > کلاس آموزش مجازی > شیر پروانه ای

شیر پروانه ای یا Butterfly

شیر پروانه ای از دسته شیرهای چرخشی یا rotary می باشد و مجرابند آن بشکل یک دیسک گرد می باشد که از یکی از قطرها به بدنه توسط یک شفت متصل است. با چرخش 90 درجه این شفت از بیرون ، ولو باز یا بسته میشود و در واقع یک ولو ربع گرد است. در سایزهای کوچک شفت این شیر بصورت سرتاسری و یک تکه از دیسک عبور میکند و دیسک را به بدنه وصل میکند ولی در سایزهای بالاتر بصورت 2 تکه از 2 طرف به دیسک متصل میشود تا علاوه بر صرف هزینه کمتر، وزن شیر نیز کاهش پیدا کند. نشیمن یا Seat آن معمولا لاستیکی است ولی انواع تفلونی، فلزی و غیره نیز بنا به نیاز مشتری تولید میگردد. معمولا از این شیر به منظور قطع و وصل جریان استفاده می شود ولی برای تنظیم جریان نیز میتوان از آن بهره برد ، که مستلزم بکارگیری از انواع HP میباشد. انواع خاصی از آن همچنین بعنوان شیرهای کنترلی یا Control Valve استفاده میشود. این نوع شیر امروزه بیشتر بصورت اتوماتیک استفاده میشود بدین معنی که با نصب یک اکچویتور پنوماتیک یا برقی آنرا در اتاق کنترل باز و بسته میکنند.

    

این نوع شیر معمولا برای فشارهای پایین بکار میرود و به همین دلیل در صنعت آب و فاضلاب کاربرد بسیار فراوانی دارد. انواع HP آن در فشارهای بالا نیز بکار میرد که کاربرد محدودی دارد. در کل چون متریال کمتری برای ساخت این نوع ولو بکار میرود و تکنولوژی ساخت پایین تری دارد، قیمت تمام شده آن نسبت به سایر ولوها پایین تر است و مخصوصا در سایزهای بالا استفاده از آن باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در پروژه ها میگردد. امروزه در شبکه های مختلفی از این شیر بهره می گیرند مانند تاسیسات ساختمانی، موتورخانه ها، خروجی پمپها، نیروگاههای برق-آبی ، پتروشیمی ها، صنایع گاز ، صنایع آب و فاضلاب، صنایع غذایی، نساجی و هر جایی که فشار پایین باشد. برای اطلاعات تکمیلی درخصوص این شیر به استاندارد API 609 مراجعه نمایید.

انواع بدنه

بدنه این شیرها از لحاظ شکل ظاهری به راحتی قابل تشخیص هستند و دارای 3 نوع است که در زیر نشان داده شده است که بترتیب از چپ به راست:

1. ویفری یا WAFER

2. لاگ یا LUG

3. دابل فلنج یا DOUBLE FLANGE

 

 

این شیر برای سرویسهای آب با هر شرایطی به کار میرود و به همین دلیل از دیسک با متریال و شکلهای متفاوت بهره میگیرند. انتخاب نوع این دیسکها به شرایط و پارامترهای زیادی ازجمله دمای سرویس، وظیفه شیر در سرویس، میزان نشتی مجاز ، خواص جریان قبل و بعد از نصب شیر در سرویس، سرعت سیال در جریان ، فاز سیال و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد. این پارامترها در دوره های آموزشی انتخاب شیرآلات یا Valve Selection که هرساله در شرکت پیشروصنعت برگزار میگردد به تفصیل بررسی می شوند.

شکل زیر یکی از شیرهای پروانه ای خاص شرکت پیشرو صنعت آمال میباشد که برای آب دریا مناسب بوده و برای خط 32 اینچ ساخته شده. بدنه آن فولادی با پوشش داخلی داپلکس مناسب آب دریا بوده و دیسک و شفت آن از آلومینیم برنز خاص آب دریا میباشد. سیل رینگ ولو روی دیسک نصب شده تا عمر بالایی داشته باشد و جهت آب بندی بهتر از نوع سیل رینگ قابل انعطاف استفاده شده است.

   

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید.

کپی برداری از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

 

  • آموزش

نقشه سایت

لینک
تماس
دانلود
اخبار
محصولات
خانه

 

ŠAll Right Reserved for Pishro Sanat Amal Co. LTD