تماسآموزشدانلوداخبارمحصولاتخانه

 آموزش > کلاس آموزش مجازی > شیر Check

 

شیر یکطرفه

در کلیه شبکه های حامل سیالات با فازهای مختلف ، بخشهایی وجود دارد که نیاز است از جریانهای برگشتی جلوگیری شود. این بخشها می تواند خروجی یک پمپ یا کمپرسور باشد  یا شبکه ای که از سیال را در خلاف جهت جاذبه انتقال می دهد یا سیال از یک سیستم اندازه گیری عبور کرده و برگشت آن خطا در در سیستم ایجاد میکند و یا اینکه سیال در یک منبع ذخیره شده تا در مواردی خاص از آن استفاده گردد و خیلی موارد دیگر که تنها این شیر می تواند تمامی این مشکلات را حل نماید و نه انواع دیگر شیرهای Manual. با توجه به این توضیحات کلیه شیرهای یکطرفه باید دارای جهت عبور جریان روی بدنه باشند تا مسیری که جریان اجازه عبور دارد مشخص باشد.         

این شیر در کلیه موارد فوق بطور خودکار و بدون دخالت هر عامل خارجی مسیر برگشت را بسته و مسیر را یکطرفه میکند. در اهمیت استفاده از این شیر میتوان به کاربرد آن در سیستم گردش خون در قلب و رگهای خونی اشاره نمود. شیرهای یکطرفه معمولا از لحاظ قیمت ارزانتر از انواع دیگر شیرها هستند ولی گاهی عدم استفاده از آنها در یک شبکه خسارات جبران ناپذیری به یک مجموعه وارد می سازد. بنابراین شناخت این نوع شیر که در صنایع مختلف کاربرد دارد لازم و ضروری می باشد. اطلاعات تکمیلی این نوع شیر را میتوانید از استاندارد BSI BS 1868 میتوانید پیدا کنید.

شیرهای یکطرفه یا Check Valve را از لحاظ نحوی حرکت دیسک می توان به چند نوع طبقه بندی نمود که در زیر به آن اشاره می کنیم :

1- دیسک لولایی یا Swing Type

2- دیسک بالا رونده یا Lift Type 

3- نوع محوری یا Axial Type

4- دیسک مایل یا Tilting Disc

نوع Swing

شیرهایی که دارای این نوع مکانیزم آب بندی می باشند، یک دیسک متصل به یک بازویی حول یک پین می چخند که این پین به بدنه محکم شده است و مجموعه دیسک و بازویی یک حرکت لولایی مانند حول پین خواهند داشت. نیروی مورد نیاز جهت حرکت دیسک از طرف سیال وارد شده و آنرا تا جایی که وزن دیسک با نیروی سیال برابر شود می چرخد و از مسیر خارج می شود. در هنگان قطع شده جریان سیال وزن دیسک باعث برگشت آن روی سیت رینگ شده و مسیر را در جهت مخالف می بندد و اگر جریان برگشتی هم وجود داشته باشد به آب بندی بهتر شیر کمک می کند تا مسیر کاملا یک طرفه باشد.

این نوع شیر خود دارای چند نوع است که در زیر نمایش داده شده است و بترتیب از راست به چپ عبارتند از :

 Single Plate Long Pattern   و  Single Plate Short Pattern  و   Dual Plate 

       

نوع Lift

در این نوع شیر یکطرفه نیروی سیال از زیر به دیسک وارد شده و و آنرا از روی سیت رینگ بلند میکند تا سیال از زیر آن عبور و از شیر خارج گردد و در هنگام قطع یا برگشت جریان دیسک به روی سیت باز گشته و مسیر را میبندد . می توان برای سرعت بخشیدن به این عمل از یک فنر استفاده نمود تا در بسته شدن شیر با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد. این دسته از شیرهای یکطرفه نیز انواع گوناگونی دارد که با توجه به شکل دیسک آن پیستونی یا Piston Type و توپی یا Ball Type می باشند.

نوع Axial

این نوع شیر یکطرفه معمولا در سایزهای کوچکتر تولید می گردند و میتوان آنها را بصورت عمودی نیز استفاده نمود. معمولا در مکانیزم بسته شدن این نوع حتما از فنر برای برگشت دیسک استفاده می شود تا با اطمینان بیشتری بتوان آنها را بکار برد. در انتخاب این شیر باید دقت نمود تا آشفتگی و اغتشاش در جریان بوجود نیاید زیرا در اینصورت لرزش و سرو صدای زیادی در شبکه خواهیم داشد.

 

نوع Tilting Disc

نوعی دیگر از شیرهای یکطرفه هستند که طوری طراحی می گردند تا در فشارهای معینی باز و بسته گردند بدین معنی که اگر فشار موافق با مسیر عبور جریان باشد ولی از مقداری که در هنگام طراحی درنظر گرفته شده کمتر باشد شیر همچنان بسته خواه ماند و بالعکس اگر عبور جریان قطع شود و یا حتی جریان برگشتی وجود داشته باشد ولی از حد معینی کمتر باشد شیر جریان را متوقف نخواهد کرد. این شیر برای انتقال مواد جامد و خشک مانند آرد، سیمان و ... بسیار مناسب می باشد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید.

کپی برداری از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

 

  • آموزش

نقشه سایت

لینک
تماس
دانلود
اخبار
محصولات
خانه

 

ŠAll Right Reserved for Pishro Sanat Amal Co. LTD