تماسآموزشدانلوداخبارمحصولاتخانه

 آموزش > کلاس آموزش مجازی > شیر Gate

 

شیر دروازه ای یا Gate

شیر دروازه ای از دسته شیرهای خطی یا linear می باشد و مجرابند آن بشکل یک دیسک یا یک صفحه تخت می باشد که بین دو حلقه نشیمن یا Seat Ring بالا و پایین رفته و مسیر را باز یا بسته میکند و فقط برای باز کامل و بسته کامل مورد استفاده قرار می گیرد که اصطلاحا به اینگونه شیرها On/Off می گویند. معمولا این شیر بصورت Metal Seat بکار میرود بدین معنی که دیسک و نشیمن آن از فلز ساخته می شوند ولی در برخی موارد آنرا بصورت Soft Seat نیز تولید می کنند مانند صنایع آب و یا شیرهای Slab Gate خطوط انتقال گاز.

        

این نوع شیر در صنعت نفت و پتروشیمی کاربرد بسیار فراوانی دارد و بطور کلی در کلیه خطوط انتقال سیالات حالت مایع استفاده از این نوع شیر گزینه مناسبی است زیرا علاوه بر آب بندی و شرایط عملکردی مناسب ، قیمت مناسبتری هم دارد. انواع خاصی از این شیر در صنایع بالادستی نفت و گاز بکار میروند که سر چاههای نفت و گاز کلیه شیرهای on/off از نوعی خاص از شیر درازه ای هستند بنام Through Conduit. برای اطلاعات تکمیلی در خصوص این شیر به استاندارد API 600 مراجعه نمایید

شیرهای دروازه ای را از لحاظ شکل دیسک می توان طبقه بندی نمود که در زیر به آن اشاره می کنیم :

1- دیسک گوه ای یا Wedge Gate

2- دیسک موازی یا Parallel Disk 

دیسک گوه ای

شیرهای دروازه ای که ب این نوع دیسک ساخته می شوند بسیار فراوان هستند و با توجه به آب بندی مناسب، قیمت کمتر و سیت فلزی کاربرد فراوانی در شبکه مایعات مختلف دارند. دیسک فلزی در این نوع معمولا دارای زاویه ای بین 3 تا 5 درجه می باشد که باعث میشود تا هنگام بستن شیر، نیروی مورد نیاز برای آب بندی بین دیسک و حلقه نشیمن حداکثر مقدار ممکنه را داشته باشد. محل قرار گیری حلقه های آب بندی، زاویه و صافی سطح آنها بسیار مهم بوده و در عملکرد شیر تاثیرات مهمی دارند. بطور کل ساخت و یا تعمیر این نوع شیر بسیار آسان تر از انواع شیرهای دیگر می باشد.

                 

دیسک موازی

در این نوع شیر دیسک به شکل یک صفحه تخت می باشد و بصورت کشویی بین دو سیت رینگ موازی حرکت می کند و در برخی از انواع آن میتوان کلیه مکانیزمهای موجود در شیرهای توپی Trunnion را بکار برد و بهمین دلیل میتوان آنرا در خطوط انتقال نفت یا گاز بکار برد. از مزایای این نوع شیر دروازه ای می توان به گشتاور نسبتا پایین آن  اشاره نمود ولی قیمت آن نسبت به نوع گوه ای بالاتر و تعمیر آن سخت تر است.

برای افزایش عمر کارکردی این نوع شیر دروازه ای سطح آنرا پس از سنگ زنی سخت کاری میکنند که این عمل با پوشش دهی موادی مانند نیکل، کرم، کادمیم ، کربید تنگستن و ... صورت می گیرد به طوری که پس از انجام این عمل سطح دیسک همانند یک آیینه می گردد. 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید.

کپی برداری از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

 

  • آموزش

نقشه سایت

لینک
تماس
دانلود
اخبار
محصولات
خانه

 

ŠAll Right Reserved for Pishro Sanat Amal Co. LTD