تماسآموزشدانلوداخبارمحصولاتخانه

 آموزش > کلاس آموزش مجازی > شیر Globe

 

شیر کروی یا Globe

شیر کروی از دسته شیرهای خطی یا linear می باشد و مجرابند آن بشکل یک دیسک  می باشد که قسمت انتهایی آن بشکل کروی یا مخروطی ساخته می شود و با قرارگیری روی یک حلقه نشیمن یا Seat Ring  مسیر را باز ، بسته یا به میزان معینی باز میکند یعنی علاوه بر on/off قادر به تنظیم دبی عبوری نیز می باشد و به همین دلیل بیشتر شیرهای کنترلی یا Control Valve مورد استفاده در صنایع مختلف از این نوع شیر بعلاوه یک محرک اتوماتیک بهره می برند.  معمولا این شیر بصورت Metal Seat بکار میرود بدین معنی که دیسک و نشیمن آن از فلز ساخته می شوند ولی در برخی موارد آنرا بصورت Soft Seat نیز تولید می کنند که استفاده بسیار محدودی دارند.

        

این نوع شیر در صنعت نفت و پتروشیمی و آب کاربرد بسیار فراوانی دارد و در کلیه خطوط انتقال سیالات حالت مایع ، گاز، دوفازی و سیالات حامل ذرات معلق جامد بکار می رود ولی درصورت بکارگیری آن برای جریانهای دو فازی تمهیداتی لازم است که از حوصله این بحث خارج است. امروزه در شبکه های مختلفی از این شیر بهره می گیرند مانند تاسیسات ساختمانی، موتورخانه ها، خروجی پمپها، پالایشگاهای نفت، نیروگاهها ، پتروشیمی ها، صنایع آب ، صنایع غذایی، نساجی و هر جایی که نیاز به تنظیم میزان دبی عبوری جریان باشد. برای اطلاعات تکمیلی درخصوص این شیر به استاندارد BSI BS 1873 مراجعه نمایید.

علت نامگذاری این شیر به کروی شکل ظاهری آن است که بشکل گرد میباشد ولی شکلهای دیگری نیز برای بدنه آن وجود دارد که در ادامه ارائه شده است. در زیر به دو نوع دسته بندی این شیرها اشاره می کنیم :

1- از لحاظ شکل ظاهری بدنه

2- از لحاظ شکل دیسک

انواع بدنه

بدنه این شیرها از لحاظ شکل ظاهری به راحتی قابل تشخیص هستند زیرا بدنه آنها یا بحالت گرد است و یا شکلی مانند S انگلیسی بحالت خوابیده دارد که در زیر این موضوع کاملا قابل تشخیص است و شکل سمت راست شیر دروازه ای و دوشکل سمت چپ شیر کروی می باشند.. این دوشکل از بدنه حالت استاندارد این شیرها است و انواع دیگری نیز دارد که در زیر توضیح داده شده است.

شیر کروی به لحاظ شکل بدنه و کانال جریان پیچیده ای که دارد جریان سیال در حین عبور از شیر چند بار تغییر جهت می دهد و همین امر باعث حادث شدن افت فشار ، ایجاد صدای ناهنجار، لرزش، کاویتاسیون، فلشینک، جریان خفه و یا آشفتگی جریان می شود که همگی از مشکلات بسیار زیاد موجود در شبکه ها مخصوصا برای مایعات می باشند. برای کم کردن این مشکلات از انواع دیگری از بدنه در این شیرها استفاده می گردد مانند نوع مایل یا oblique که در برخی مواقع به آن Y-Type نیز میگویند و علت این امر شکل ظاهری بدنه آن است. نوع دیگری از بدنه که هم برای کم کردن مشکلات فوق بکار میرود و هم برای یک تغییر جهت در مسیر جریان ، نوع زاویه دار یا Angle-Pattern میباشد که از لحاظ ساختار قطعات آب بندی همگی شباهت زیادی به هم دارند.

           

انواع دیسک

با توجه به این که این شیر برای تنظیم جریان بکار می رود برای سرویسها و شرایط کاری مختلف از دیسکهای با شکلهای متفاوت بهره میگیرند. انتخاب نوع این دیسکها به شرایط و پارامترهای زیادی ازجمله دمای سرویس، وظیفه شیر در سرویس، میزان نشتی مجاز ، خواص جریان قبل و بعد از نصب شیر در سرویس، سرعت سیال در جریان ، فاز سیال و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد. این پارامترها در دوره های آموزشی انتخاب شیرآلات یا Valve Selection که هرساله در شرکت پیشروصنعت برگزار میگردد به تفصیل بررسی می شوند.

برای افزایش عمر کارکردی دیسک در این شیر ، سطحی از آن که در معرض برخورد جریان سیال قرار دارد با موادی تحت عنوان تریم پوشش دهی می شوند مانند Cr13, Monel, Stellite, Hastelloy, SS316 و بسیاری از مواد دیگر که جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از استاندارد API 600 استفاده نمایید و یا به کاتالوگ شرکتهای سازنده معتبر در این زمینه مراجعه نمایید. تیم فنی این شرکت همیشه آمادگی دارد تا سوالات احتمالی شما عزیزان را پاسخگو باشد. 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید.

کپی برداری از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

 

  • آموزش

نقشه سایت

لینک
تماس
دانلود
اخبار
محصولات
خانه

 

ŠAll Right Reserved for Pishro Sanat Amal Co. LTD