تماسآموزشدانلوداخبارمحصولاتخانه

 آموزش > کلاس آموزش مجازی > شیر Plug

 

شیر سماوری

شیر سماوری از دسته شیرهای چرخشی و ربع گرد می باشد و مجرابند آن بشکل استوانه ای یا مخروطی می باشد که هم بصورت Soft Seat  و هم Metal Seat  تولید و استفاده می گردند. نوع اول را برای سیالات گازی که نیاز به یک آب بندی کامل و Bubble Tight  دارند می توان بکار برد و نوع دوم برای شرایط کارکردی سخت تر بکار میرود.

با توجه به استفاده زیاد این شیر در صنعت گاز ، نفت و پتروشیمی دراینجا به توضیحاتی در خصوص انواع آن می پردازیم. درصورت نیاز به توضیحات و اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید  و یا به استاندارد API 599 مراجعه نمایید.

شیرهای سماوری را از حیثهای مختلفی می توان طبقه بندی نمود ، ما در اینجا به دو نوع دسته بندی اشاره می کنیم :

1- از لحاظ شکل ظاهری و بدنه شیر

2- از لحاظ نحوه آب بندی مجرابند 

از لحاظ شکل بدنه :

شیرهای سماوری استوانه ای معمولا کاربرد محدودتری نسبت به نوع مخروطی دارند بهمین دلیل ما در اینجا درخصوص نوع مخروطی بیشتر صحبت مب کنیم. بدنه شیرهای سماوری معمولا به دو صورت استاندرد و وارونه ساخته می شوند که به آسانی قابل تفکیک هستند. این دسته بندی با توجه به مونتاژ قطعات داخلی شیر تعریف می شوند بدین صورت که در حالت طبیعی شیر اگر قطعات از بالا مونتاژ گردند شیر را استاندارد یا Standard Type و اگر قطعات از پایین شیر مونتاژ می گردند آنرا وارونه یا Inverted Type  می گویند که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

نوع اول معمولا در سایزها و کلاسهای فشاری پایین تر تولید و استفاده می شود و با توجه محدیت میزان گشتاور و فشار سرویس به اجبار در  سایزهای بالاتر از حدود 10 اینچ در کلاس 150 و 300 و نیز تمامی سایزها در کلاسهای فشاری بالاتر از نوع وارونه استفاده می گردد. نوع وارونه را برای تمامی سایزها و کلاسهای فشاری میتوان بکار برد ولی با توجه به قیمت بالا و تعداد قطعات بالاتر در سایزهای کوچکتر از آن استفاده نمی گردد. همانگونه که در شکل زیر مشخص است این دونوع از لحاظ شکل ظاهری کاملا از یکدیگر قابل تمییز هستند. 

                 

از لحاظ نحوه آب بندی مجرابند :

با توجه به اینکه در این نوع شی دو قطعه فلزی در کنار هم قرار دارند، روش آب بندی کانال جریان این شیر به یکی از روشهای زیر صورت می گیرد:

الف- سیت فلزی یا  Metal to Metal : این نوع شیر سماوری دارای کاربرد بسیار محدودی است و برای شرایط سخت مانند دمای بالا و یا در شیرهای با سایز خیلی کوچک بکار میرود و مکانیزم باز و بست خاصی داند تا از سایش دو سطح فلزی جلوگیری گردد.

ب- سیت غیر فلزی بدون نیاز به تزریق یا Non-Lubricated : در این نوع برای آب بندی دو قطعه بدنه و مجرابند از دو رینگ ثابت داخل بدنه که مجرابند بین آنها می چرخد استفاده می گردد ، یا سطح تماس بدنه و مجرابند را با مواد پلیمری می پوشانند تا تماس مستقیم فلزی صورت نگیرد و یا اینکه کل سطح داخلی بدنه پوشش دهی می گردد تا علاوه بر تشکیل سیت پلیمری از تماس سیال با بدنه شیر جلوگیری گردد.

ج- سیت غیر فلزی قابل تجدید یا Lubricated : این نوع شیر برای مواردی که تعداد دفعات باز و بست زیادی مورد نیاز است همچنین برای سرویسهای حامل ذرات جامد معلق بسیار مناسب می باشد. علت این امر قابلیت تجدید سیت آن است بدین صورت که با تزریق ماده آب بند به داخل شیر میتوانیم لایه ای از این ماده را بین مجرابند و بدنه ایجاد نماییم تا آب بندی از طریق مواد جدید حاصل گردد و با کاهش و یا آسیب دیدگی این ماده می توان مجدد آنرا از طریق تزریق بوجود آورد. امروزه در صنعت گاز استفاده از این شیر به امری ضروری بدل گشته است. روش تشخیص آن بدین صورت است که پیچهای جهت تزریق مواد آب بندی روی ساقه یا بدنه شیر قرار دارد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید.

کپی برداری از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلا مانع است.

 

  • آموزش

نقشه سایت

لینک
تماس
دانلود
اخبار
محصولات
خانه

 

ŠAll Right Reserved for Pishro Sanat Amal Co. LTD